Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Paweł Stawecki.
Energia elektryczna jest niezbędna do zasilania wielu niezbędnych nam do życia urządzeń. Z roku na rok rachunki, jakie płacimy za prąd, systematycznie rosną, a my sami często niepotrzebnie zwiększamy jego zużycie powyżej poziomu, który rzeczywiście wynikałby z aktualnego zapotrzebowania naszego gospodarstwa domowego.
Brak umiejętnego zarządzania zużyciem energii elektrycznej nie tylko zmusza nas do regulowania wysokich rachunków za prąd, lecz w pewnym stopniu prowadzi także do stopniowej degradacji środowiska. Wytworzenie prądu w dalszym ciągu bowiem w dużej mierze polega na spalaniu odpowiednich paliw, np. węgla, a takiego procesu raczej nie można nazwać ekologicznym. Z tego względu warto poznać i zacząć stosować w codziennym życiu kilka zasad dotyczących oszczędzania prądu. Wspomniane zasady każdy z nas bez problemu będzie w stanie wdrożyć we własnym gospodarstwie domowym.
W nowoczesnych kuchniach coraz częściej zamiast kuchenek gazowych mieszczą się analogiczne urządzenia zasilane energią elektryczną. W oczywisty sposób zwiększają one ogólny pobór prądu w gospodarstwach domowych, w których się znajdują. Dlatego też przygotowując posiłki, gotowanie powinniśmy uskuteczniać w zamkniętych naczyniach przy użyciu małej ilości wody (tj. nie większej, niż to naprawdę potrzebne). Pozwoli nam to skrócić czas potrzebny do przygotowania potrawy. Ponadto warto do gotowania dań o długim czasie przygotowania stosować szybkowar, gdyż tym sposobem możemy zaoszczędzić ok. 40% energii, a na dodatek zredukować o blisko ¾ okres preparacji danego dania. Mało osób zdaje sobie również sprawę z tego, że elektryczne płyty grzewcze są w stanie przez krótki okres czasu „magazynować” energię cieplną wytworzoną za pomocą prądu. Dlatego też w przypadku dłuższej eksploatacji kuchenki elektrycznej można na ok. 10 minut przed zakończeniem gotowania wyłączyć dopływ prądu do używanej w danej chwili płyty grzewczej, gdyż w tym czasie wytworzone wcześniej ciepło nie zdąży z niej „ucieknąć”. Nie zaszkodzi również zwrócić uwagę na wykorzystywane przez nas naczynia. Wszelkiego rodzaju garnki, patelnie i tym podobne przedmioty powinny posiadać gładkie dno, gdyż dzięki temu efektywniej będą przewodzić one ciepło. Istotna jest także wielkość posiadanych przez nas naczyń – ich średnica powinna mierzyć 2 cm więcej od rozmiaru płyty grzewczej.
Oprócz kuchenki w każdej kuchni znajdują się także inne urządzenia, np. lodówka. Powinniśmy regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, ją rozmrażać (w przypadku sprzętu starszego typu warto robić to częściej, najlepiej co tydzień). Ponadto należy zwrócić uwagę na jej rozmieszczenie, gdyż im dalej lodówka będzie znajdować się od źródła ciepła, czyli np. kaloryfera lub kuchenki, tym mniej prądu będzie pobierać podczas pracy. Z podobnych względów nie zaleca się ustawiać lodówki w miejscu, do którego w dużej ilości docierają promienie słoneczne. Nie należy również zapominać o okresowym sprawdzaniu stanu mieszczących się na drzwiach lodówki uszczelek, a także o nie zakrywaniu kraty skraplacza gromadzonymi wewnątrz lodówki produktami. Co więcej, temperatura produktów wkładanych do lodówki powinna być możliwie jak najniższa (wiadomo, nie zawsze jest to możliwe), a same produkty, o czym większość z nas nie pamięta, winny znajdować się w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub opakowaniach. Warto także wziąć sobie do serca następującą zasadę – nie otwierać lodówki i zamrażarki bez potrzeby! W ten sposób ciepło „ucieka” z wymienionych urządzeń, w związku z czym pobierają one więcej prądu. Ponadto na przestrzeni czasu sporo zaoszczędzimy, kupując lodówkę z wyższej klasy energetycznej. Oczywiście koszt inwestycji będzie droższy, jednak szybko zwróci się on w niższych opłatach, które będziemy obowiązani uiszczać z tytułu rachunków za prąd.
Wiele osób ceni możliwości, jakie oferuje czajnik elektryczny w stosunku do swego tradycyjnego odpowiednika ogrzewanego otwartym ogniem. Zasadniczym minusem wspomnianego urządzenia jest jednakże dość wysoki pobór przezeń energii elektrycznej. W związku z tym w czajniku elektrycznym powinniśmy gotować dokładnie taką ilość wody, jakiej aktualnie potrzebujemy. Warto również pamiętać o systematycznym usuwaniu kamienia gromadzącego się na grzałce czajnika, albowiem tym sposobem daje się zaoszczędzić mniej więcej 10% energii elektrycznej niezbędnej mu do pracy. Co więcej, jeżeli posiadamy takie urządzenie, jak ekspres do kawy, przygotowanie w nim gorących napojów wychodzi o wiele taniej niż przy pomocy czajnika.
Dość wiele w ostatnich latach można było usłyszeć o żarówkach energooszczędnych. Unia Europejska zobligowała swe kraje członkowskie do wdrożenia wspomnianych produktów do sprzedaży zamiast ich tradycyjnych odpowiedników (także u nas funkcjonuje zakaz sprzedaży żarówek 100W-owych i mocniejszych). W każdym razie żarówki energooszczędne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których sztuczne oświetlenie włączone jest przez dłuższy okres czasu, tj. powyżej dwóch godzin. Natomiast, co może niektórym unijnym urzędnikom i nam samym wydać się paradoksem, do krótkotrwałego oświetlenia danego pomieszczenia lepiej stosować tradycyjne żarówki. Wynika to z faktu, że do rozgrzania żarówki energooszczędnej potrzeba większej ilości prądu, za to w trakcie eksploatacji pobiera ona jego mniejszą ilość. W przypadku żarówki tradycyjnej jest dokładnie odwrotnie. Oczywiście nikt nie będzie zamieniał żarówek w lampach w zależności od planowanej długości pobytu w danym pomieszczeniu, warto jednakże przed zakupem nowych żarówek zastanowić się, gdzie będą one użytkowane. Przykładowo, w piwnicy zwykle bywamy tylko przez kilka minut, więc rozsądniejszym wyborem będzie zainstalowanie w niej żarówki tradycyjnej.
W Polsce instytucja pralni publicznej niespecjalnie się przyjęła, a więc na wyposażeniu znamienitej większości gospodarstw domowych znajduje się takie urządzenie jak pralka. Znamionuje się ono dość znacznym poborem prądu w trakcie pracy, dlatego też przed jego uruchomieniem warto upewnić się, czy bęben pralki został całkowicie zapełniony. Kolokwialnie mówiąc, pralce wszystko jedno, czy została zapełniona do połowy, czy też w całości – energii elektrycznej zużyje tyle samo. Ponadto nie należy korzystać z funkcji tzw. prania wstępnego, dopóki nie jest to naprawdę konieczne. Warto także pamiętać o tym, że większość plam daje się usunąć w temperaturze 60 st. C lub niższej, dlatego tylko najcięższe zabrudzenia powinniśmy usuwać poprzez zastosowanie programów prania o wyższej temperaturze.
Jako że zmywanie naczyń nie należy do najprzyjemniejszych czynności, coraz częściej w polskich domach możemy odnaleźć zmywarkę elektryczną. Znacznie ułatwia nam ona życie, lecz nie ma nic za darmo – prąd potrzebny do jej zasilenia kosztuje. W związku z tym przed umieszczeniem naczyń wewnątrz zmywarki (należy robić to zawsze według zaleceń producenta!) wypadałoby usunąć z nich resztki niespożytego jedzenia, co znacznie skróci pracę urządzenia. Podobnie jak w przypadku pralki, należy uruchamiać zmywarkę dopiero po jej całkowitym zapełnieniu. Ponadto jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością czasu, tj. umyte naczynia nie są nam potrzebne „na gwałt”, powinniśmy korzystać z ekonomicznych programów suszenia bądź pozostawić naczynia do samodzielnego wyschnięcia.
W niektórych gospodarstwach domowych do podgrzewania wody użytkowej stosuje się urządzenie nazywane przepływowym podgrzewaczem wody. Nowoczesne urządzenia tego typu również zasilane są energią elektryczną. Dlatego też moc, z jaką podgrzewacz ociepla wodę, należy dostosować do naszego rzeczywistego zapotrzebowania, a samo urządzenie umieścić możliwie jak najbliżej posiadanej przez nas wanny lub prysznica. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet do 20% energii potrzebnej do transportu ciepłej wody z podgrzewacza do miejsca jej wykorzystania.
Coraz większą popularność wśród Polaków zdobywają także grzejniki elektryczne. Gwarantują one optymalny komfort cieplny, niemniej jednak ich eksploatacja znacznie zawyża pobór prądu przez dane gospodarstwo domowe. W związku z tym zaleca się stosowanie programatorów cyfrowych do regulowania trybu pracy opisywanych urządzeń. Dzięki wspomnianym programatorom będziemy mogli ustawić, kiedy posiadane przez nas grzejniki mają się włączać i wyłączać. Ma to zastosowanie na przykład wówczas, gdy mniejszą stawkę za pobór energii elektrycznej płacimy w określonym przedziale czasu, przykładowo w godzinach nocnych. Programatory cyfrowe najlepiej sprawdzają się w przypadku użytkowania nowoczesnych urządzeń, jakimi są piece akumulacyjne posiadające funkcję dynamicznego rozładowania. Niemniej jednak także w przypadku standardowych grzejników elektrycznych implementacja nadmienionych urządzeń wpłynie na rozsądniejsze i łatwiejsze zarządzanie energią niezbędną do pracy wzmiankowanych grzejników.
Na zakończenie praktyczna porada o charakterze ogólnym. Kiedy będziemy przymierzali się do zakupu nowego urządzenia dla naszego gospodarstwa domowego, powinniśmy zdecydować się na sprawunek modelu o możliwie jak najniższym poborze mocy. Wartość określająca wspomniany pobór wyrażona jest w watach i należy interpretować ją następująco – urządzenie o mocy 1000W w ciągu godziny pracy zużyje 1kWh prądu. Większość producentów oznacza również swoje wyroby literowymi symbolami, które dodatkowo mają nam pomóc w ustaleniu, ile energii elektrycznej dane urządzenie będzie potrzebowało do działania. W myśl powyższej zasady litera „A” oznacza najniższy pobór mocy, natomiast litera „G” najwyższy. Oczywiście wyroby o niższym zużyciu energii są odpowiednio droższe, niemniej jednak lepszym rozwiązaniem wydaje się jednorazowe poniesienie większego kosztu zakupu, aniżeli regularne opłacanie wyższych niż to konieczne rachunków za prąd.
Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Paweł Stawecki.
Na tym blogu morzesz znaleść wiele różnych i ciekawych rzeczy. Strona bedzie na czasie rozbudowywana! Większość zamieszczanych artykułów na tej stronie pochodzi ze strony Artelis.pl
Wybór najlepszego nośnika reklamy.
Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Maciej Apoco.
Zagadnienia z dziedziny reklamy oraz marketingu nie wydają się być dziś żadną tajemnicą. Biorąc pod uwagę powszechność dostępu do Internetu oraz bardzo szeroką literaturę, każdy bardzo łatwo jest w stanie dotrzeć do najważniejszych wiadomości z tej branży. Mimo wszystko, czasem potrzebujemy zasięgnąć informacji ze źródeł niezależnych.
Wszyscy pracownicy działów marketingu, właściciele firm czy osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, doskonale wiedzą, jak niezbędnym elementem prawidłowo funkcjonującego przedsiębiorstwa jest reklama. Nikogo w tej kwestii dziś nie trzeba specjalnie uświadamiać, gdyż ci, którzy w porę tego nie zrozumieli, dawno już ponieśli tego konsekwencje.
Czym innym jest jednak świadomość wagi i potrzeby reklamy, a czym innym jest wiedza, jak ją wykorzystać. Podejmując działania promocyjne, często stajemy przed trudnym wyborem, a mianowicie musimy podjąć decyzję - w jaki sposób sprawić, aby nasz produkt, firma czy usługa była najlepiej i najatrakcyjniej zaprezentowana. Gdzie się reklamować, by nasze działania okazały się skuteczne oraz jakich narzędzi do tego użyć.
Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Albo inaczej - to zależy. Od czego? Od bardzo wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest chyba grupa docelowa, do której kierujemy nasz produkt. Nie będziemy przecież wdrażać internetowej kampanii na portalach społecznościowych, jeśli naszą grupą docelową są emeryci, którym chcemy sprzedać ubezpieczenie na życie. Tak samo, jak nie dotrzemy do nastolatków z najnowszym mydłem antybakteryjnym przy pomocy domokrążców.
Jak widać, wybór odpowiedniej formy reklamy jest kluczowy na drodze do sukcesu. Należy rozważyć wszelkie możliwości i wybrać spośród nich te najlepsze, które dadzą nam największe prawdopodobieństwo dotarcia naszą reklamą do właściwych osób.
Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Maciej Apoco.
Zagadnienia z dziedziny reklamy oraz marketingu nie wydają się być dziś żadną tajemnicą. Biorąc pod uwagę powszechność dostępu do Internetu oraz bardzo szeroką literaturę, każdy bardzo łatwo jest w stanie dotrzeć do najważniejszych wiadomości z tej branży. Mimo wszystko, czasem potrzebujemy zasięgnąć informacji ze źródeł niezależnych.
Wszyscy pracownicy działów marketingu, właściciele firm czy osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, doskonale wiedzą, jak niezbędnym elementem prawidłowo funkcjonującego przedsiębiorstwa jest reklama. Nikogo w tej kwestii dziś nie trzeba specjalnie uświadamiać, gdyż ci, którzy w porę tego nie zrozumieli, dawno już ponieśli tego konsekwencje.
Czym innym jest jednak świadomość wagi i potrzeby reklamy, a czym innym jest wiedza, jak ją wykorzystać. Podejmując działania promocyjne, często stajemy przed trudnym wyborem, a mianowicie musimy podjąć decyzję - w jaki sposób sprawić, aby nasz produkt, firma czy usługa była najlepiej i najatrakcyjniej zaprezentowana. Gdzie się reklamować, by nasze działania okazały się skuteczne oraz jakich narzędzi do tego użyć.
Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Albo inaczej - to zależy. Od czego? Od bardzo wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest chyba grupa docelowa, do której kierujemy nasz produkt. Nie będziemy przecież wdrażać internetowej kampanii na portalach społecznościowych, jeśli naszą grupą docelową są emeryci, którym chcemy sprzedać ubezpieczenie na życie. Tak samo, jak nie dotrzemy do nastolatków z najnowszym mydłem antybakteryjnym przy pomocy domokrążców.
Jak widać, wybór odpowiedniej formy reklamy jest kluczowy na drodze do sukcesu. Należy rozważyć wszelkie możliwości i wybrać spośród nich te najlepsze, które dadzą nam największe prawdopodobieństwo dotarcia naszą reklamą do właściwych osób.
Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: http://neobrand.pl
Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Maciej Apoco.
Oddaj wnętrze swojego mieszkania projektantom!
Artykuł w całości pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Radosław Witek.
„Nie ma jak w domu” – choć to stare powiedzenie, to jednak ciągle aktualne. To właśnie w domu czujemy się najlepiej, o ile jego wnętrze faktycznie działa na nas pozytywnie. W nieładnym otoczeniu, przytaczającym, monotonnym często stajemy się przygnębieni, dlatego tak ważne jest to jak mieszkamy.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca?
O ile łatwo jest przy oglądaniu katalogów wskazać aranżacje, które nam się podobają, to jednak trudność pojawia się, kiedy mamy sami zaprojektować wnętrze naszego mieszkania. Dziś żyje się inaczej niż kiedyś, gdy nie było takiego wyboru artykułów. To co oferują nam firmy przyprawia o zawrót głowy. Wchodząc do sklepu chcielibyśmy kupić po prostu wszystko! Podoba nam się zielona kanapa, czerwona lampa i ogromny czarny wazon … No i właśnie. To skutkuje tym, że często kupujemy to, co nas zachwyciło, a niekoniecznie współgra z całością. Wówczas w domu mamy misz masz a nie wnętrze, jak z katalogu. Dlatego warto czasem skorzystać z pomocy fachowców.
Czy zaprojektowane wnętrze będzie strzałem w dziesiątkę?
Jak w każdej usłudze, nigdy nie ma stu procentowej pewności, że ostateczny wynik prac trafi w sedno tego, co chciał osiągnąć klient, jednak nie oznacza, to że faktycznie tak będzie. Pamiętajmy, że zawodowi projektanci wnętrz posiadają sporą wiedzę i duże doświadczenie. Dodatkowo mogą wykonać wizualizację projektu. Dzięki dzisiejszym programom, możemy zobaczyć wnętrze własnego mieszkania w nowej odsłonie, także z meblami i akcesoriami konkretnych firm. Widząc prezentację z łatwością podejmiemy decyzję odnośnie sugerowanych przez projektanta rozwiązań.
Co tak naprawdę może zrobić dla nas projektant?
Pierwsze co przychodzi nam na myśl to na pewno odpowiednie zestawienie mebli, dekoracji oraz kolorów. Jednak warto pamiętać, że projektant nie tylko kreuje ogólny wygląd wnętrza, ale także może podsunąć nam ciekawe rozwiązania funkcjonalne. Każdy kto chociaż raz samodzielnie remontował mieszkanie, na pewno spotkał się z niejedną przeszkodą ciężką do pokonania. Nie jest bowiem wcale łatwo dobrze zagospodarować małą kuchnię mając jeszcze na uwadze odpowiednie rozstawienie urządzeń, czy też urządzić kawalerkę, aby odizolować miejsce pracy od reszty pokoju itd. Niestety rozmiarów mieszkania ani jego kształtów nie zmienimy, jednak architekci wnętrz potrafią optycznie zwiększyć lub zmniejszyć mieszkanie czy odizolować pewne części od siebie i to wcale tylko za pomocą ścian.
Projektanci wnętrz dobrze orientują się w cenach artykułów, a także znają opinie na temat oferowanych przez firmy towarów, dzięki czemu możemy kupić dobrą rzecz przy rozsądnej cenie nie obawiając się, że kupimy przysłowiowego kota w worku.
Profesjonalna aranżacja wnętrza to usługa tylko dla bogatych?
Jeszcze kilka lat temu na zatrudnienie architekta mogli pozwolić sobie tylko niektórzy. Związane to było z małą ilością osób trudniących się w tym zawodzie. Także my nie przywiązywaliśmy takiej uwagi do wystroju naszego mieszkania, jak obecnie. Dziś każdy chce się wyróżniać, mieć oryginalne wnętrze, podążać za trendami. Coraz większa potrzeba niepowtarzalnych i pięknych wnętrz zrodziła ogromną ilość agencji, a tym samym konkurencję i spadek cen.
Często za pierwszą poradę projektanci wnętrz nie pobierają opłaty. Taka konsultacja jest dopiero wstępnym rozeznaniem, luźną rozmową, przedstawieniem oczekiwań, rozwiązań i pomysłu na wnętrze. Decydując się na współpracę musimy już jednak liczyć się z honorarium dla architekta.
Przedział cen jest dość szeroki. Możemy już z takiej usługi skorzystać za kwotę 50 zł za m2. Jednak taką cenę proponują zazwyczaj projektanci mało znani. Za projekt rozchwytywanego projektanta możemy zapłacić nawet 200 zł za m2 lub znacznie więcej. Nie bez znaczenia ma też fakt, w jakiej miejscowości mieszkamy, gdyż np. w Warszawie ceny te będą dużo wyższe.
Jeśli uważamy, że mamy dobry gust i świetnie rozwiniętą wyobraźnię, możemy podjąć się samodzielnej aranżacji, ewentualnie skonsultować pewne kwestie z projektantami pracującymi w sklepach, w których akurat kupujemy akcesoria do naszego mieszkania. Coraz więcej firm oferuje taką pomoc. Czasami drobne wskazówki mogą okazać się dla nas wystarczające.
Artykuł w całości pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Radosław Witek.
Jaką kabinę prysznicową kupić?
Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Łukasz Kalbarczyk.
Dyskusja pomiędzy zwolennikami tradycyjnych wanien, a osobami wychwalającymi zalety kabin prysznicowych, zapewne nigdy nie osiągnie konsensusu. O ile argumenty o oszczędności wody łatwo zakewstionować, wszystko zależy od racjonalnego użytkowania, o tyle oszczędność przestrzeni, jaką zapewnia kabina prysznicowa, jest nie do podważenia.
Zakup kabiny warto poprzedzić porównaniem produktów, korzystając z porównywarki internetowej i serwisów producentów. Kupując w sklepach internetowych, często trafimy na korzystne rabaty, a większy niż w przypadku zwykłych sklepów asortyment, pozwala wybrać kabinę prysznicową dopasowaną do indywidualnych preferencji.
Jak jednak odnaleźć się w gąszczu ofert i na co zwracać uwagę podczas zakupów? Zacznijmy od zapoznania się z tym, co znajdziemy w sklepach. Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na sposób montażu na kilka rodzajów, różniących się ceną i kształtem:
Wolnostojące – Zajmują najwięcej miejsca, ale są też najbardziej efektowne i oryginalne. Łazienka, w której umieszczona będzie taka kabina powinna być dość duża, aby wokół kabiny można było swobodnie się przemieszczać. Należy zwrócić jednak uwagę na koszty, związane nie tylko z samym zakupem, ale także wykonaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Przyścienne – Kształt tego rodzaju kabin oparty jest na planie koła lub wielokąta. Na ścianie, do której przylega kabina, montuje się panel prysznicowy lub baterie łazienkową. W takim przypadku wykonanie podłączenia instalacji wodnej jest proste i standardowo tanie.
Narożne – Stanowią największą grupę wśród dostępnych kabin prysznicowych. Niewielkie rozmiary i duża rozpiętość cenowa sprawiają, że wybierane są przez większość konsumentów. Zaletą kabin narożnych jest również higiena, gdyż większość przestrzeni wyłożona jest płytkami, które łatwo utrzymać w czystości.
Wnękowe – Jeżeli posiadamy dużą przestrzeń w łazience, zamiast instalacji gotowej kabiny warto rozważyć jej samodzielne wykonanie. Wykorzystanie wnęki pozwala znacznie obniżyć koszty – kabina to w zasadzie tylko drzwi z odpowiednimi prowadnicami.
Parawany nawannowe – Co jeżeli nie potrafimy zrezygnować z wanny, a chcielibyśmy korzystać z funkcji kabiny? Również w tym przypadku producenci oferują nam odpowiednie rozwiązanie. Montowany bezpośrednio na wannie parawan, pozwala wygodnie korzystać z prysznica, a kiedy zechcemy, możemy wziąć tradycyjną kąpiel.
Podczas wyboru kabiny prysznicowej, oprócz jej rodzaju, stajemy jeszcze przed wyborem kilku innych kwestii.
Szkło czy tworzywo sztuczne?Drzwi kabin prysznicowych oferowane są w dwóch wariantach, różniących się nie tyle wyglądem, co ceną. Plastik to tani materiał, dlatego jeżeli posiadamy ograniczony budżet, będzie on najlepszym rozwiązaniem. Użycie plastiku sprawia, że drzwi są lekkie i łatwo się je otwiera. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w inne dodatki i funkcjonalności jak choćby panel z hydromasażem. Drugim materiałem, z którego mogą być wykonywane drzwi, jest szkło. Zwiększenie wagi drzwi to niewielka niedogodność w porównaniu z zaletami. Drzwi szklane nadają kabinie elegancji i optycznie powiększają pomieszczenie. O wiele łatwiej utrzymać je w czystości (nie matowieją tak jak drzwi z tworzywa). Na całkowicie przezroczystej tafli szkła zacieki są o wiele bardziej widoczne, dlatego warto sprawdzić, czy producent stosuje specjalną powłokę ochronną, która w znacznym stopniu niweluje powstawanie osadów. Tekstura drzwi może być gładka i przezroczyst lub matowa (istnieją również warianty łączące różną przezroczystość) i lekko chropowata.
Rodzaj drzwiO ile wybór materiału nie powinien sprawiać trudności, o tyle sposób otwierania drzwi może być dość kłopotliwy. Dostępne są następujące warianty:
- skrzydłowe – otwierane na zewnątrz drzwi na zawiasach, do ich pełnego otwarcia potrzeba sporo przestrzeni, a waga drzwi szklanych może sprawiać, że osoby starsze i dzieci, moga mieć problem z ich użytkowaniem.
- rozsuwane – zamontowane na specjalnych prowadnicach, nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do ich otwarcia. Warto wybrać te z wypinanymi rolkami, dzięki czemu łatwo będzie można zdjąć drzwi, np. podczas czyszczenia kabiny.
- wahadłowe – otwierane na zewnątrz i do wewnątrz (zawiasy umiejscowione są bliżej środka skrzydła drzwi). Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić przestrzeń, jednak kosztem zwężenia wejścia do kabiny.
- harmonijkowe – działają tak jak drzwi harmonijkowe w pomieszczeniach. Zapewniają oszczędność przestrzeni, ale mogą okazać się nieszczelne.
- walk-in – system bez drzwi to rozwiązanie, które dzięki odpowiedniej konstrukcji ścian sprawia, że woda nie pryska poza obszar kabiny, więc drzwi są niepotrzebne. Kabina walk-in wymaga jednak sporej przestrzeni ze względu na swoją nietypową konstrukcję.
Dodatkowe akcesoriaKąpiel to moment relaksu i pielęgnacji własnego ciała. Producenci są w stanie wyposażyć kabinę prysznicową w każdą niemal funkcjonalność, poczynając od biczów wodnych, a kończąć na systemach rtv. Najpopularniejsze akcesoria jakie możemy zamontować w kabinie to:
- hydromasaż – specjalne dysze wyrzucają wodę pod pełnym ciśnieniem, masując ciało użytkownika. Jeżeli jednak ciśnienie wody w instalacji jest zbyt niskie, system może nie działać prawidłowo.
- generatory pary – rozwiązanie, które pozwala cieszyć się oczyszczającym działaniem sauny we własnym domu. Do sterowania używa się specjalnego panelu z zamontowanym termostatem, regulującym działanie systemu.
- terapia zapachem i światłem – W najdroższych modelach kabin zamontowane są specjalne pojemniki w których umieszcza się zioła lub olejki eteryczne, dzięki czemu w kabinie rozchodzi się kojący zapach. Dzięki oświetleniu diodowemu, możemy stworzyć iluminacje świetlne, które ukoją nasze zmysły.
- radio, telefon i zegar – dla lubiących gadżety i nowe technologie. Dzięki tym urządzeniom w kabinie możemy słuchać muzyki, a nawet rozmawiać przez telefon. Aby kąpiel się nie przedłużyła, możemy włączyć alarm, który uruchomi się o ustawione przez nas godzinie.
Ceny kabinRozpiętość cenowa kabin prysznicowych wacha się w granicach od 250 zł – kabina narożna z drzwiami z tworzywa – do kilkudziesięciu tysięcy – model z dodatkowymi funkcjami i oryginalnym wykończeniem z forniru. Wydając sumę w granicach 2000-3000 zł możemy kupić kabinę z hydromasażem i drzwiami szklanymi.
Jak można zaobserwować, bogata oferta kabin prysznicowcych pozwala wybrać rozwiązanie dopasowane do wymiarów łazienki i potrzeb użytkowników. Należy pamiętać, że każde udogodnienie i lepszej jakości materiały podnoszą koszty. Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów, warto zapoznać się z internetowymi opiniami i porównać ceny w porównywarce branżowej, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Dyskusja pomiędzy zwolennikami tradycyjnych wanien, a osobami wychwalającymi zalety kabin prysznicowych, zapewne nigdy nie osiągnie konsensusu. O ile argumenty o oszczędności wody łatwo zakewstionować, wszystko zależy od racjonalnego użytkowania, o tyle oszczędność przestrzeni, jaką zapewnia kabina prysznicowa, jest nie do podważenia.
Zakup kabiny warto poprzedzić porównaniem produktów, korzystając z porównywarki internetowej i serwisów producentów. Kupując w sklepach internetowych, często trafimy na korzystne rabaty, a większy niż w przypadku zwykłych sklepów asortyment, pozwala wybrać kabinę prysznicową dopasowaną do indywidualnych preferencji.
Jak jednak odnaleźć się w gąszczu ofert i na co zwracać uwagę podczas zakupów? Zacznijmy od zapoznania się z tym, co znajdziemy w sklepach. Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na sposób montażu na kilka rodzajów, różniących się ceną i kształtem:
Wolnostojące – Zajmują najwięcej miejsca, ale są też najbardziej efektowne i oryginalne. Łazienka, w której umieszczona będzie taka kabina powinna być dość duża, aby wokół kabiny można było swobodnie się przemieszczać. Należy zwrócić jednak uwagę na koszty, związane nie tylko z samym zakupem, ale także wykonaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Przyścienne – Kształt tego rodzaju kabin oparty jest na planie koła lub wielokąta. Na ścianie, do której przylega kabina, montuje się panel prysznicowy lub baterie łazienkową. W takim przypadku wykonanie podłączenia instalacji wodnej jest proste i standardowo tanie.
Narożne – Stanowią największą grupę wśród dostępnych kabin prysznicowych. Niewielkie rozmiary i duża rozpiętość cenowa sprawiają, że wybierane są przez większość konsumentów. Zaletą kabin narożnych jest również higiena, gdyż większość przestrzeni wyłożona jest płytkami, które łatwo utrzymać w czystości.
Wnękowe – Jeżeli posiadamy dużą przestrzeń w łazience, zamiast instalacji gotowej kabiny warto rozważyć jej samodzielne wykonanie. Wykorzystanie wnęki pozwala znacznie obniżyć koszty – kabina to w zasadzie tylko drzwi z odpowiednimi prowadnicami.
Parawany nawannowe – Co jeżeli nie potrafimy zrezygnować z wanny, a chcielibyśmy korzystać z funkcji kabiny? Również w tym przypadku producenci oferują nam odpowiednie rozwiązanie. Montowany bezpośrednio na wannie parawan, pozwala wygodnie korzystać z prysznica, a kiedy zechcemy, możemy wziąć tradycyjną kąpiel.
Podczas wyboru kabiny prysznicowej, oprócz jej rodzaju, stajemy jeszcze przed wyborem kilku innych kwestii.
Szkło czy tworzywo sztuczne?Drzwi kabin prysznicowych oferowane są w dwóch wariantach, różniących się nie tyle wyglądem, co ceną. Plastik to tani materiał, dlatego jeżeli posiadamy ograniczony budżet, będzie on najlepszym rozwiązaniem. Użycie plastiku sprawia, że drzwi są lekkie i łatwo się je otwiera. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w inne dodatki i funkcjonalności jak choćby panel z hydromasażem. Drugim materiałem, z którego mogą być wykonywane drzwi, jest szkło. Zwiększenie wagi drzwi to niewielka niedogodność w porównaniu z zaletami. Drzwi szklane nadają kabinie elegancji i optycznie powiększają pomieszczenie. O wiele łatwiej utrzymać je w czystości (nie matowieją tak jak drzwi z tworzywa). Na całkowicie przezroczystej tafli szkła zacieki są o wiele bardziej widoczne, dlatego warto sprawdzić, czy producent stosuje specjalną powłokę ochronną, która w znacznym stopniu niweluje powstawanie osadów. Tekstura drzwi może być gładka i przezroczyst lub matowa (istnieją również warianty łączące różną przezroczystość) i lekko chropowata.
Rodzaj drzwiO ile wybór materiału nie powinien sprawiać trudności, o tyle sposób otwierania drzwi może być dość kłopotliwy. Dostępne są następujące warianty:
- skrzydłowe – otwierane na zewnątrz drzwi na zawiasach, do ich pełnego otwarcia potrzeba sporo przestrzeni, a waga drzwi szklanych może sprawiać, że osoby starsze i dzieci, moga mieć problem z ich użytkowaniem.
- rozsuwane – zamontowane na specjalnych prowadnicach, nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do ich otwarcia. Warto wybrać te z wypinanymi rolkami, dzięki czemu łatwo będzie można zdjąć drzwi, np. podczas czyszczenia kabiny.
- wahadłowe – otwierane na zewnątrz i do wewnątrz (zawiasy umiejscowione są bliżej środka skrzydła drzwi). Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić przestrzeń, jednak kosztem zwężenia wejścia do kabiny.
- harmonijkowe – działają tak jak drzwi harmonijkowe w pomieszczeniach. Zapewniają oszczędność przestrzeni, ale mogą okazać się nieszczelne.
- walk-in – system bez drzwi to rozwiązanie, które dzięki odpowiedniej konstrukcji ścian sprawia, że woda nie pryska poza obszar kabiny, więc drzwi są niepotrzebne. Kabina walk-in wymaga jednak sporej przestrzeni ze względu na swoją nietypową konstrukcję.
Dodatkowe akcesoriaKąpiel to moment relaksu i pielęgnacji własnego ciała. Producenci są w stanie wyposażyć kabinę prysznicową w każdą niemal funkcjonalność, poczynając od biczów wodnych, a kończąć na systemach rtv. Najpopularniejsze akcesoria jakie możemy zamontować w kabinie to:
- hydromasaż – specjalne dysze wyrzucają wodę pod pełnym ciśnieniem, masując ciało użytkownika. Jeżeli jednak ciśnienie wody w instalacji jest zbyt niskie, system może nie działać prawidłowo.
- generatory pary – rozwiązanie, które pozwala cieszyć się oczyszczającym działaniem sauny we własnym domu. Do sterowania używa się specjalnego panelu z zamontowanym termostatem, regulującym działanie systemu.
- terapia zapachem i światłem – W najdroższych modelach kabin zamontowane są specjalne pojemniki w których umieszcza się zioła lub olejki eteryczne, dzięki czemu w kabinie rozchodzi się kojący zapach. Dzięki oświetleniu diodowemu, możemy stworzyć iluminacje świetlne, które ukoją nasze zmysły.
- radio, telefon i zegar – dla lubiących gadżety i nowe technologie. Dzięki tym urządzeniom w kabinie możemy słuchać muzyki, a nawet rozmawiać przez telefon. Aby kąpiel się nie przedłużyła, możemy włączyć alarm, który uruchomi się o ustawione przez nas godzinie.
Ceny kabinRozpiętość cenowa kabin prysznicowych wacha się w granicach od 250 zł – kabina narożna z drzwiami z tworzywa – do kilkudziesięciu tysięcy – model z dodatkowymi funkcjami i oryginalnym wykończeniem z forniru. Wydając sumę w granicach 2000-3000 zł możemy kupić kabinę z hydromasażem i drzwiami szklanymi.
Jak można zaobserwować, bogata oferta kabin prysznicowcych pozwala wybrać rozwiązanie dopasowane do wymiarów łazienki i potrzeb użytkowników. Należy pamiętać, że każde udogodnienie i lepszej jakości materiały podnoszą koszty. Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów, warto zapoznać się z internetowymi opiniami i porównać ceny w porównywarce branżowej, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Artykuł o kabinach prysznicowych powstał we współpracy z kreoCEN.pl
Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Łukasz Kalbarczyk.
Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Łukasz Kalbarczyk.
Subskrybuj:
Posty (Atom)