Jaką kabinę prysznicową kupić?

Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem  jest Łukasz Kalbarczyk.

      Dyskusja pomiędzy zwolennikami tradycyjnych wanien, a osobami wychwalającymi zalety kabin prysznicowych, zapewne nigdy nie osiągnie konsensusu. O ile argumenty o oszczędności wody łatwo zakewstionować, wszystko zależy od racjonalnego użytkowania, o tyle oszczędność przestrzeni, jaką zapewnia kabina prysznicowa, jest nie do podważenia.

       Zakup kabiny warto poprzedzić porównaniem produktów, korzystając z porównywarki internetowej i serwisów producentów. Kupując w sklepach internetowych, często trafimy na korzystne rabaty, a większy niż w przypadku zwykłych sklepów asortyment, pozwala wybrać kabinę prysznicową dopasowaną do indywidualnych preferencji.
Jak jednak odnaleźć się w gąszczu ofert i na co zwracać uwagę podczas zakupów? Zacznijmy od zapoznania się z tym, co znajdziemy w sklepach. Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na sposób montażu na kilka rodzajów, różniących się ceną i kształtem:
      Wolnostojące – Zajmują najwięcej miejsca, ale są też najbardziej efektowne i oryginalne. Łazienka, w której umieszczona będzie taka kabina powinna być dość duża, aby wokół kabiny można było swobodnie się przemieszczać. Należy zwrócić jednak uwagę na koszty, związane nie tylko z samym zakupem, ale także wykonaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej.
      Przyścienne – Kształt tego rodzaju kabin oparty jest na planie koła lub wielokąta. Na ścianie, do której przylega kabina, montuje się panel prysznicowy lub baterie łazienkową. W takim przypadku wykonanie podłączenia instalacji wodnej jest proste i standardowo tanie.
Kabina prysznicowa półokrągła
         Narożne – Stanowią największą grupę wśród dostępnych kabin prysznicowych. Niewielkie rozmiary i duża rozpiętość cenowa sprawiają, że wybierane są przez większość konsumentów. Zaletą kabin narożnych jest również higiena, gdyż większość przestrzeni wyłożona jest płytkami, które łatwo utrzymać w czystości.
Kabina prysznicowa - narożna

        Wnękowe – Jeżeli posiadamy dużą przestrzeń w łazience, zamiast instalacji gotowej kabiny warto rozważyć jej samodzielne wykonanie. Wykorzystanie wnęki pozwala znacznie obniżyć koszty – kabina to w zasadzie tylko drzwi z odpowiednimi prowadnicami.
Kabina prysznicowa wnękowa
         Parawany nawannowe – Co jeżeli nie potrafimy zrezygnować z wanny, a chcielibyśmy korzystać z funkcji kabiny? Również w tym przypadku producenci oferują nam odpowiednie rozwiązanie. Montowany bezpośrednio na wannie parawan, pozwala wygodnie korzystać z prysznica, a kiedy zechcemy, możemy wziąć tradycyjną kąpiel.
Podczas wyboru kabiny prysznicowej, oprócz jej rodzaju, stajemy jeszcze przed wyborem kilku innych kwestii.
        Szkło czy tworzywo sztuczne?Drzwi kabin prysznicowych oferowane są w dwóch wariantach, różniących się nie tyle wyglądem, co ceną. Plastik to tani materiał, dlatego jeżeli posiadamy ograniczony budżet, będzie on najlepszym rozwiązaniem. Użycie plastiku sprawia, że drzwi są lekkie i łatwo się je otwiera. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w inne dodatki i funkcjonalności jak choćby panel z hydromasażem. Drugim materiałem, z którego mogą być wykonywane drzwi, jest szkło. Zwiększenie wagi drzwi to niewielka niedogodność w porównaniu z zaletami. Drzwi szklane nadają kabinie elegancji i optycznie powiększają pomieszczenie. O wiele łatwiej utrzymać je w czystości (nie matowieją tak jak drzwi z tworzywa). Na całkowicie przezroczystej tafli szkła zacieki są o wiele bardziej widoczne, dlatego warto sprawdzić, czy producent stosuje specjalną powłokę ochronną, która w znacznym stopniu niweluje powstawanie osadów. Tekstura drzwi może być gładka i przezroczyst lub matowa (istnieją również warianty łączące różną przezroczystość) i lekko chropowata.
         Rodzaj drzwiO ile wybór materiału nie powinien sprawiać trudności, o tyle sposób otwierania drzwi może być dość kłopotliwy. Dostępne są następujące warianty:
- skrzydłowe – otwierane na zewnątrz drzwi na zawiasach, do ich pełnego otwarcia potrzeba sporo przestrzeni, a waga drzwi szklanych może sprawiać, że osoby starsze i dzieci, moga mieć problem z ich użytkowaniem.

- rozsuwane – zamontowane na specjalnych prowadnicach, nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do ich otwarcia. Warto wybrać te z wypinanymi rolkami, dzięki czemu łatwo będzie można zdjąć drzwi, np. podczas czyszczenia kabiny.

- wahadłowe – otwierane na zewnątrz i do wewnątrz (zawiasy umiejscowione są bliżej środka skrzydła drzwi). Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić przestrzeń, jednak kosztem zwężenia wejścia do kabiny.

- harmonijkowe – działają tak jak drzwi harmonijkowe w pomieszczeniach. Zapewniają oszczędność przestrzeni, ale mogą okazać się nieszczelne.

- walk-in – system bez drzwi to rozwiązanie, które dzięki odpowiedniej konstrukcji ścian sprawia, że woda nie pryska poza obszar kabiny, więc drzwi są niepotrzebne. Kabina walk-in wymaga jednak sporej przestrzeni ze względu na swoją nietypową konstrukcję.

        Dodatkowe akcesoriaKąpiel to moment relaksu i pielęgnacji własnego ciała. Producenci są w stanie wyposażyć kabinę prysznicową w każdą niemal funkcjonalność, poczynając od biczów wodnych, a kończąć na systemach rtv. Najpopularniejsze akcesoria jakie możemy zamontować w kabinie to:

- hydromasaż – specjalne dysze wyrzucają wodę pod pełnym ciśnieniem, masując ciało użytkownika. Jeżeli jednak ciśnienie wody w instalacji jest zbyt niskie, system może nie działać prawidłowo.
Kabina prysznicowa z hydromasażem

- generatory pary – rozwiązanie, które pozwala cieszyć się oczyszczającym działaniem sauny we własnym domu. Do sterowania używa się specjalnego panelu z zamontowanym termostatem, regulującym działanie systemu.

- terapia zapachem i światłem – W najdroższych modelach kabin zamontowane są specjalne pojemniki w których umieszcza się zioła lub olejki eteryczne, dzięki czemu w kabinie rozchodzi się kojący zapach. Dzięki oświetleniu diodowemu, możemy stworzyć iluminacje świetlne, które ukoją nasze zmysły.

- radio, telefon i zegar – dla lubiących gadżety i nowe technologie. Dzięki tym urządzeniom w kabinie możemy słuchać muzyki, a nawet rozmawiać przez telefon. Aby kąpiel się nie przedłużyła, możemy włączyć alarm, który uruchomi się o ustawione przez nas godzinie.

        Ceny kabinRozpiętość cenowa kabin prysznicowych wacha się w granicach od 250 zł – kabina narożna z drzwiami z tworzywa – do kilkudziesięciu tysięcy – model z dodatkowymi funkcjami i oryginalnym wykończeniem z forniru. Wydając sumę w granicach 2000-3000 zł możemy kupić kabinę z hydromasażem i drzwiami szklanymi.

        Jak można zaobserwować, bogata oferta kabin prysznicowcych pozwala wybrać rozwiązanie dopasowane do wymiarów łazienki i potrzeb użytkowników. Należy pamiętać, że każde udogodnienie i lepszej jakości materiały podnoszą koszty. Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów, warto zapoznać się z internetowymi opiniami i porównać ceny w porównywarce branżowej, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Artykuł o kabinach prysznicowych powstał we współpracy z kreoCEN.pl

Artykuł pochodzi ze strony Artelis.pl. Jego autorem jest Łukasz Kalbarczyk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy